20 бер. 2015 р.

Урок на тему: Розв’язування елементарних вправ з транскрипції та реплікації.


Мета: Поглибити та розширити знання учнів про такі біологічні процеси, як транскрипція та реплікація; сформувати в учнів вміння розв’язувати задачі з молекулярної біології
Розвивати абстрактне та логічне мислення, навики застосовувати теоретичні знання на практиці;
  1. Виховувати такі риси характеру як наполегливість та цілеспрямованість; самостійність  мислення, кмітливість; бережливе ставлення до життєвих процесів, які відбуваються в живих організмах та власному організмі.
Обладнання: ММ дошка або проектор, презентація до уроку, роздатковий матеріал
Тип уроку: формування навичок та вмінь
Методи та методичні прийоми:
1. Інформаційно - рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація презентації;
в) практичний: виконання практичної роботи.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення,формування практичних умінь.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемної задачі.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4.Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Основні поняття та терміни: транскрипція, реплікація, нуклеїнові кислоти, нуклеотиди, білки, амінокислоти, відносна молекулярна маса, довжина нуклеотиду, компліментарність.
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів:
1. Фронтальна бесіда (мікрофон): учні по черзі пропонують своє продовження фрази: «Я дізнався про органічні речовини клітин…»
2. Біологічний диктант (додаток № 1, слайди )
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Повідомити тему, мету та завдання уроку. (слайди )
Психологічне розвантаження: спілкування з учнями на тему, як вони ставлять до задач, які почуття у них виникають при слові «задача». Підвести учнів до думки, що задачі з біології не є абстрактними, а базуються на реальних біологічних процесах, що відбуваються в живих організмах, в тому числі й організмі людини. Отже, біологічні задачі дають можливість краще зрозуміти ці процеси.
ІІІ. Виконання практичної роботи.
1. Пропонуємо учням розв’язати задачу (з допомогою вчителя)
Задача 1.
Визначте молекулярну масу та довжину гена, що складається з 510 нуклеотидів.
Яких даних не вистачає? (учні повинні назвати, що потрібно знати відносну молекулярну масу та довжину одного нуклеотида) Додаток №  , слайд  .
Якщо дане питання викликає труднощі, то демонструємо слайд   , з допомогою якого ілюструємо дану задачу.
Дано: ген
Nнукл.= 510
Розв`язання
Mr (гена) = Mr (нукл.) х N (нукл.)
L (гена) = Δ L (нукл.) х (N нукл. )
Mr (гена) =345·510 = 175 950 а.о.м.
L (гена) = 0,34 нм · 510 = 173, 4 нм
Мr (гена) – ?
L (гена) – ?
Mr (нукл.) = 345 а.о.м.
ΔL (нукл.) =0,34 нм
Відповідь: молекулярна маса даного гена 175950, довжина гена 173,4 нм
Задача 2. Один з ланцюгів ДНК має молекулярну масу 112125 а.о.м. Визначте довжину даного фрагмента ДНК, та кількість нуклеотидів.
Дано:  1 ланцюг ДНК
Мr (ланцюга) = 112125 а.о.м.
Розв`язання
L (гена) = Δ L (нукл.) х (N нукл. )
N (нукл.) =  Mr (ДНК)/ Mr (нукл.)
N (нукл.) =  112125/345= 325 (нукл.)
L (ДНК) = 0,34 нм · 325= 110,5 нм
L (ДНК) – ? Nнукл.- ?
Mr (нукл.) = 345 а.о.м.
ΔL (нукл.) =0,34 нм
Відповідь: фрагмент ДНК має 325 нуклеотидів, довжина ДНК 110,5 нм
Задача 3. Один з ланцюгів молекули ДНК має таку послідовність нуклео-тидів: А-Г-А-Ц-Ц-А-Г-А-Т-А-Ц-Т
Визначте: а) довжину та молекулярну масу даної молекули; б) склад іншого ланцюга ДНК; в) відсотковий зміст нуклеотидів в цьому ланцюзі.
Дано:  1 ланцюг ДНК
А-Г-А-Ц-Ц-А-Г-А-Т-А-Ц-Т
Розв`язання
Склад молекули ДНК:
А –Г - А –Ц – Ц – А – Г- А - Т –А -Ц -Т
Т -  Ц - Т – Г -  Г - Т –Ц  -Т –А -Т - Г- А
L (ДНК) = Δ L (нукл.) х (N нукл. )
Mr (ДНК) = Mr (нукл.) х N (нукл.)
L (ДНК) = 0,34 нм · 12= 4,08 нм
Mr (ДНК) = 345 х 24 = 8280 а.о.м.
N (нукл.) = 24 ----- 100%
N (А) = 7 нукл. – х %
Х =  29%  % А = 29%
Як знайти кількість інших нуклеотидів?
L (ДНК) – ? Mr (ДНК) - ?
%А - ? %Т - ? %Г - ? %Ц - ?
Mr (нукл.) = 345 а.о.м.
ΔL (нукл.) =0,34 нм
Згідно правил Чаргафа: А =Т, а Г = Ц.  Г + Ц = 100% - (А + Т)
Отже, % Т= 29%;  Г+Ц = 100 – 58 = 42%; Г = Ц = 42/2= 21%
Відповідь: молекулярна маса ДНК = 8280 а.о.м., довжина ДНК = 4,08 нм,     % А = %Т = 29%, %Г = % Ц = 21%.
2. Самостійне розв’язання задач – використання дидактичних карток (учні обирають рівень складності, при потребі можуть скористатися карткою – підказкою, та карткою з відповіддю). Додаток №
ІV. Рефлексія.
Вправа мікрофон:
Сьогодні на уроці я навчився……?
На уроці мені було ….. (цікаво/нецікаво, складно/ нескладно)?
Я вірю в свої сили ( так/ні)?
VІ. Підведення підсумків уроку.

VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.

Немає коментарів:

Дописати коментар